budconsult.com.pl
Konsultacje w budownictwie – porady
15 marca 2012 budconsult Kategorie: budconsult Sklepy internetowe i .budconsult Wyposażenie. Tagi: ekran ramowy, ekrany do kina domowego, i ekrany do kina domowego Warszawa. Lokalizacje: mazowieckie, Piaseczno, Piaseczno, i piaseczyński. Brak komentarzy do Ekrany do kina domowego
Ekrany do kina domowego

Oferta ekranów do kina domowego jest coraz bogatsza i zróżnicowana pod względem cenowym i jakościowym. W tym artykule skupię się na ekranach które mogą być wyposażeniem pomieszczenia, pełniącego jednocześnie inne funkcje np. salonu lub jadalni. Ekrany do kina domowego, do pomieszczeń przeznaczonych wyłącznie do projekcji, to cokolwiek inny temat i nim zajmiemy się innym razem.

Gdy wybraliśmy projektor, znamy jego jasność i inne parametry i możliwości usytuowania go w naszym pokoju, możemy zabrać się za wybór ekranu. Ekran do kina domowego powinien posiadać proporcje takie, jak obraz z rzutnika, przy jego naturalnej rozdzielczości, czyli najbardziej popularny obecnie w kinie domowym format 16:9.

Określając szerokość ekranu powinno się przyjąć, że nie powinna ona przekraczać 70% odległości pomiędzy ekranem, a najbliższym widzem. Oczywiście jest to wartość umowna i może zależeć od indywidualnych upodobań. Wybierając miejsce na nasz ekran do kina domowego nie możemy zapomnieć żeby jego dolna krawędź nie znajdowała się wyżej niż 0,8 – 1 m. od podłogi.

W miarę naszych możliwości finansowych powinniśmy zadbać o to, aby nasz ekran do kina domowego posiadał czarne obramowanie obrazu. Wykorzystując cechy ludzkiego oka, powoduje ono, że widzimy obraz jako bardziej kontrastowy i nasycony barwami. Ekran ramowy może dodatkowo posiadać ramę pokrytą czarnym welurem, co wzmacnia rezultat, pochłaniając wszelkie zbyteczne, jasne promienie.

W ekranach zwijanych problemem jest zachowanie perfekcyjnie płaskiej powierzchni, zwłaszcza w rejonie zewnętrznych, pionowych krawędzi. W miarę zużywania się ekranu, mają one tendencję do zawijania się do tyłu, bądź w kierunku projektora. Aby temu zapobiec, w droższych ekranach stosuje się linki do których zamocowane są pionowe krawędzie ekranu. Linki te, tzw. napinacze, zwijają się wraz z ekranem. Ekrany ramowe ze względu na odmienną budowę, są definitywnie pozbawione tych mankamentów.

Decydując się, jaki materiał powierzchni projekcyjnej ma posiadać nasz ekran do kina domowego, musimy uwzględnić możliwość kontrolowania oświetlenia w pomieszczeniu projekcyjnym. O ile możemy je kompletnie zaciemnić, wybierzmy powierzchnię szarą. Kolor ten podkreśla kontrast i skuteczniej odwzorowuje kolory, charakteryzuje się jednak względnie niedużym współczynnikiem odbicia (0,8-0,9).


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 52.100826, Długość geograficzna: 21.042772300000024

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 49 (ostatnio: 10.08.2020 01:56:10)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz