budconsult.com.pl
Konsultacje w budownictwie – porady
27 października 2013 budconsult Kategorie: budconsult Budownictwo, budconsult Dom, i budconsult Ogrodzenia. Tagi: automaty do bram garażowych, automaty do bram przesuwnych, napędy bram garażowych, napędy do bram, i napędy do bramy. Lokalizacje: dolnośląskie, Wrocław, Wrocław, i Wrocław. Brak komentarzy do Napęd do bram
Napęd do bram

Jaki typ bramy posiadam?

Rozróżniamy dwa najbardziej popularne typy bram wjazdowych: systemy bram przesuwnych oraz bramy skrzydłowe.

Bramy przesuwne jak sama nazwa wskazuje będą poruszały się po elementach suwnych, czyli prowadnicach i wózkach, natomiast moc jest w nich przekazywana na bramę dzięki prowadnicom zębatym zamontowanym bezpośrednio na bramie. Siłownik w bramach przesuwnych, i jest przymocowany do podłoża dzięki płycie montażowej (wbetonowanej lub wkręcanej). Koło zębate wychodzące z siłownika będzie przenosiło moc na listwy zębate, więc ważne jest, aby zadbać o trwałość tego elementu i odpowiednią konserwację.

Do bramy jedno lub dwuskrzydłowej wymagany jest odpowiednio napędy do bram skrzydłowych. Należy pamiętać, aby przy planowaniu konstrukcji bramy uwzględnić miejsce potrzebne do zamontowania silnika oraz położyć kable. Najważniejsze parametry dla napędu do bram skrzydłowych to:

  • Szerokość skrzydła – im większa tym większy musi być suw siłownika, aby odpowiednio rozprowadzał siłę,
  • Masa skrzydła – zazwyczaj lekkie skrzydło ma masę do 100kg,
  • Przewiewność skrzydła – jeśli brama jest obita blachą przy nawet lekkim powiewie wiatru będzie potrzebna znacznie większa siła do otwarcia bramy,
  • Odległość krawędzi słupka od zawiasu skrzydła – zazwyczaj wartość maksymalna wynosi 15 cm,
  • Szerokość słupka – przeważnie nie powinna być mniejsza niż 8 cm.

Przy wyborze odpowiedniego napędu do bramy należy pamiętać o tym, aby był jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb, co oznacza:

  • Jeśli mieszkamy w miejscu gdzie występują ekstremalne warunki atmosferyczne takie jak duże opady śniegu, czy temperatura spada poniżej -15 stopni dobrze jest wyposażyć się w napęd z odpowiednim zapasem mocy. Na przykład dla bramy o masie 300 kg i możemy kupić napęd dopasowany do 300 kg, jednak w celu uzyskania odpowiedniego zapasu mocy musimy kupić napęd do bram o masie do 500 kg.
  • Jeżeli celujemy w niski poziom hałasu wydawanego przy otwieraniu bramy, potrzebne jest odpowiednie wyłożyskowanie bramy przesuwnej oraz dobór prowadnic nylonowych, dlatego że zmniejszają one poziom hałasu.
  • Jeśli nie potrafimy sami dokonać odpowiedniego wyboru skorzystajmy z rady profesjonalnego automatyka do bram

Bezpieczeństwo. Aby uniknąć przytrzaśnięcia bramą dobrze jest zainwestować w zestawy z amperometrycznym systemem bezpieczeństwa (po napotkaniu przeszkody, siłownik pozostanie w miejscu), oraz w fotokomórki, które przeważnie sprzedawane są jako komplet dwóch sztuk. W niektórych modelach napędów można zainstalować więcej niż jedna linię fotokomórek, tak aby fotokomórki znajdowały się przed wjazdem i w świetle bramy.

Lampa sygnalizacyjna – to nie tylko większe bezpieczeństwo i sygnał np. dla pieszych o wyjeździe pojazdu, ale też indykator poprawności działania bramy – często to lampa pokazuje ewentualny błąd w działaniu sterownika.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 51.1079831, Długość geograficzna: 17.00111560000005

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 49 (ostatnio: 16.01.2020 15:07:46)
  • yahoo: 13 (ostatnio: 27.01.2018 14:11:41)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz